MaPT – Trénink zvládání stresu pomocí všímavosti a proaktivity – 5. lekce

MaPT – Trénink zvládání stresu pomocí všímavosti a proaktivity – 5. lekce

Téma: Uvědomění těla, emoce a tělesně zakotvené prožívání

Videopřednáška k 5. lekci:

Úkoly pro 5. lekci

1) V následujícím týdnu cvičte každý den meditaci procházení těla, které se také říká bodyscan. Cvičení již vyžaduje najít si čas 25 minut. Cvičení můžete dělat v leže nebo sedě. Můžete při něm mít zavřené i otevřené oči, tak jak vám to vyhovuje a tak abyste zůstali bdělí, pozorní, s plným uvědoměním, s postojem otevřenosti a přijetím ke všem prožitkům, které můžete v těle vnímat takové jaké jsou bez snahy je měnit či je hodnotit.

Audionahrávka cvičení k 5. lekci: Meditace procházení těla – bodyscan

2) V následujícím týdnu si během dne uvědomujte příjemné prožitky (události), ve chvíli, kdy je prožíváte. Večer se alespoň k jednomu prožitku (události) vraťte, zapište si ho do pracovního listu nebo do svého deníku a udělejte si reflexi tohoto zážitku. Nemusí to být velký nebo silný zážitek, stačí docela malé události např. kochal jsem se východem slunce.

K reflexi můžete využít následující pracovní list: Pracovní list příjemné zážitky

3) Pokračujte v plném uvědomování si alespoň jedná činnosti, kterou pravidelně děláte, ve chvíli, kdy ji děláte.

4) V následujícím týdnu pokračujte ve cvičení zakotvení v pěti smyslech nebo meditace k tělu a dechu, dle vašeho výběru alespoň 1x denně. Zkoušejte je cvičit již bez audionahrávky. Pokud se vám nebude dařit najít si na ně čas tak si je zkraťte podle své potřeby třeba na 5 nebo 3 minuty či 30 vteřin. Pravidelnost cvičení je pro vytvoření návyku důležitější než délka cvičení. Pamatujte, že to čemu věnujete pozornost roste.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *